Anne ve Bebek Sağlığı için Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Anne ve Bebek Sağlığı için Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Hamilelikte ilk dönem alışma dönemi olduğu için anne olduğunuzu anlamak biraz zor olacaktır. Bu dönemde daha çok yaşanan şikâyetlerden biri olan bebek ölümlerine sebep olan nedenlerden uzak durmalıyız. Bu nedenler özellikle bilinçsiz şeklide hal ve hareketlerde bulunmaktan uzak durunuz Ani hareketlerden sakınmalıyız özellikle ağır şeyler kaldırmamaya yürüyüşlerinize de dikkat etmeniz gerektiğini unutmamamız gerekiyor. Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenlerin başında sigara ve alkol gelir. Hamileliğinizin başladığı günden itibaren sigara ve alkol tüketiyorsanız bırakmalısınız çünkü sigara ve alkol tüketimi çocuğunuzun gelişimini kötü yönde etkiler. Ayrıca radyasyondan da uzak durmanız gerekir telefon, dizüstü bilgisayarı gibi elektronik aletleri karnınızdan uzakta tutunuz.

Bu dönemde daha hassas olduğunuz için her söylenilen söz size daha ağır gelecektir bu yüzden çevrenizdeki insanlarında size karşı daha duygusal yaklaşımı gerekmekte özellikle eşinizin size karşı daha hassas olması bu tramvayı kolay atlatmanız sağlayacaktır. Uzun yola gitmemeye ve uzun süre ayakta durmamaya dikkat etmeniz bebeğiniz ve sizin için çok önemlidir.

Doğum Yaklaşıyor!

Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenlerin ikinci evresi olan bebeğe alışma döneminde artık anne olduğunuzun farkına varacaksınız onun hareketleri ile anneliğe daha çok alışacak ve bağlanacaksınız. Bu dönemde bebeğiniz sizin sesinizi ve eşinizin sesini duyacağı için onunla daha çok sessiz bir ortamda konuşunuz. Sizin bu dönemde stresli ortamlardan uzak durmanız bebeğinizin gelişimi için çok önemlidir bebeğinizi anne karnında stresli bir ortamdan uzak tutmanız doğduktan sonra daha huzurlu bir bebek yetiştirmenizi sağlayacaktır. Bu dönemde spor hareketleri yapmanız ve her gün düzenli yürüyüş yapmanız kolay doğum yapmanızı sağlayacaktır.

Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenlerin son evresi olan bebeğe kavuşma döneminde doğum stresi bebeğe kavuşma heyecanı sizi daha çok heyecanlandıracaktır. Sık idrara çıkma yüzünden uzun yol yürüyüşlerinden ve uzun yola çıkmaktan sakınınız. Fazla ayakta kalmamaya dikkat ediniz. Kalabalık ortamlardan uzak durunuz.

Samsundoktor.com'da yer alan tüm bilgiler, sağlıkla alakalı tüm alt konularda merak eden ve araştıran kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmıştır. İnternet sitemizde yer alan metin, fotoğraf, video ve görsel tasarımlar sadece ziyaretçileri bilgilendirme amaçlıdır. İnternet sitemizde yer alan tüm bilgiler, hiç bir zaman bir hekim tedavisi ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaklardan yola çıkarak herhangi bir tedaviye başlanılması ya da tedavi sürecinin değiştirilmesi bir doktor kontrolü olmadan tavsiye edilmez. İnternet sitemizde yer alan içeriğimiz kişisel teşhis ya da tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. İnternet sitesinde yer alan içerik kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulundurmaz, bilgilendirme amaçlıdır. İzinsiz ya da kaynak gösterilmeden kullanılması hukuka aykırıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuzla görüşünüz.

Popüler Doktorlar

0 5 üzerinden

Hale Unutmaz

Psikoloji
0 5 üzerinden

Enise Öziç

0 5 üzerinden

Zeynep Dolu

Bu içerikler de ilginizi çekebilir: