Botox Nedir?

Botox Nedir?

Botox, vücutta olan kırışıklık ve çizgileri yok etmek için uygulanan alternatif bir tıp yöntemidir.

Botox Neden Yapılır?

Botox, vücutta olan kırışıklık ve çizgileri yok etmek için uygulanan alternatif bir tıp yöntemidir. Herhangi bir ameliyata gerek kalmadan bıçak kullanılmadan yapılan bir güzellik yöntemidir. Botox yüzün üst kısmındaki kaş aralarındaki ve boyun göz çevresindeki kırışıklıklara uygulanmaktadır.

Botox, kas ve sinir bağlantısını engelleyerek kasın kasılmasına engel olan bir yöntemdir ve bu sayede kas kasılması olmadığı için cilt kırışmamakta ve yüz normal ifadesini korumuş olmaktadır. Küçük bir iğne ile yüzün belirli bölgelerine enjekte edilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Hissedilen tek ağrı iğne enjekte edilirken böcek ısırması ile ifade edilen bir ağrının hissedilmesi kadardır. Herhangi bir uyuşturma ya da anestezi gerektirmeyen bir uygulamadır.

Botoksun Yan Etkileri Var mı?

Yan etki olarak enjeksiyon uygulanan kısımlarda ufak çaplı kızarıklar meydana gelebilmektedir. Bazı hastalarda birkaç saat süren ağrılar yaşanabilmektedir. Ancak bilinmelidir ki botox, migren ve baş ağrısı tedavilerinde de kullanılan bir yöntemdir. Teknik hatadan kaynaklanan çok az sayıda hastada oluşan göz kapağı sarkması gibi sorunlarda oluştuğu görülmüştür. Ancak ciddi sorunlar ile karşılaşılmamıştır. Botox’un yüzün alt kısımlarına uygulanması önerilmemektedir. Uygulama yapıldığında gülümsemeyi etkileyebilmektedir. Uygulama yapıldıktan 24-72 saat sonra görsel olarak etkisi görülmektedir. Botox terleme ile vücuttan atılan bir işlemdir bu yüzden 8 ay sonrasında etkisi ortadan kalkan bir yöntemdir. Botox’un kişide uygulanabileceği doktor kararına bağlıdır. Aynı zamanda kas hastaları ve hamileler botox yöntemini kullanmamalıdır.

Samsundoktor.com'da yer alan tüm bilgiler, sağlıkla alakalı tüm alt konularda merak eden ve araştıran kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmıştır. İnternet sitemizde yer alan metin, fotoğraf, video ve görsel tasarımlar sadece ziyaretçileri bilgilendirme amaçlıdır. İnternet sitemizde yer alan tüm bilgiler, hiç bir zaman bir hekim tedavisi ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaklardan yola çıkarak herhangi bir tedaviye başlanılması ya da tedavi sürecinin değiştirilmesi bir doktor kontrolü olmadan tavsiye edilmez. İnternet sitemizde yer alan içeriğimiz kişisel teşhis ya da tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. İnternet sitesinde yer alan içerik kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulundurmaz, bilgilendirme amaçlıdır. İzinsiz ya da kaynak gösterilmeden kullanılması hukuka aykırıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuzla görüşünüz.

Popüler Doktorlar

0 5 üzerinden

Kadir BOZ

Acil Servis
0 5 üzerinden

Hüseyin ŞİNAFOROĞLU

0 5 üzerinden

Ali GÜLÜNAY

Bu içerikler de ilginizi çekebilir: