Egzama Nedir?

Cildiye hastalıkları son zamanda oldukça artmaktadır. Bu hastalıklar aynı zamanda birçok kişide görülmekle birlikte bunlardan en çok görülenleri başında egzama hastalığı gelmektedir.

Cildiye hastalıkları son zamanda oldukça artmaktadır. Bu hastalıklar aynı zamanda birçok kişide görülmekle birlikte bunlardan en çok görülenleri başında egzama hastalığı gelmektedir. Bu hastalık çeşitli nedenlerle ortaya çıkan ve deride kızarıklık, şişme kaşıntı gibi belirtilerle görülen bir deri hastalığıdır. Bu hastalık toplumumuzun birçok kesiminde görülmektedir. Yani bir ev hanımında çamaşır suyu neden olabilmekle birlikte ya da bazı insanların zamansız ya da gereksiz kullandığı ilaçlarda bu hastalığa neden olabilmektedir. Yani bu hastalıkta şu ya da bu nedenden deyip kesin bir tespit konulamamakla birlikte çok çeşitli nedenlere bağlı olarak görülebilmektedir. Ama en sık görülen nedeninin başında kozmetik ve saç boyaları gelmektedir. Görüntü olarak da insanı çok rahatsız edici bir görüntüye sahip bir hastalık çeşididir.

Egzama Çeşitleri

Egzama birden fazla çeşidi bulunmaktadır ve buna göre de bir isimlendirmeye sahiptir. Bunlar kenarlı hebra egzama ve diğeri ise seboreik egzamadır. BU çeşitlerinde de vücudun farklı yerlerinde görülmektedir. Hebra egzama çeşidi genellikle kasıklarda ve uyluklarda görülmektedir. Bu çeşidi genellikle erkeklerde görülmekle birlikte oldukça insanı rahatsız eden ve kaşıntılara neden olan bir çeşididir. Seboreik egzama ise daha çok alında ya da vücudun farklı yerlerinde görülmektedir ve bu çeşidinden tekrarlama olasılığı her zaman bulunmaktadır.

Egzama Tedavisi

Egzama hastalığı tehlikeli sayılabilecek bir hastalık değildir. Yani bu hastalıkta kişinin kendi kendisini kontrol edip ona göre önlem alması gerekmektedir. Bu önlemlerin başında da yarayı kaşımaması gelmektedir.

Egzamalı bebekler için ilk alınacak önlem egzama bölgelerini kaşımalarını engellemek için parmaksız eldiven giymelerini sağlamaktır. Bu hastalığa yakalananlar uçuk hastalığı bulunan kişilerden bilhassa uzak kaçması gereklidir.

Samsundoktor.com'da yer alan tüm bilgiler, sağlıkla alakalı tüm alt konularda merak eden ve araştıran kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmıştır. İnternet sitemizde yer alan metin, fotoğraf, video ve görsel tasarımlar sadece ziyaretçileri bilgilendirme amaçlıdır. İnternet sitemizde yer alan tüm bilgiler, hiç bir zaman bir hekim tedavisi ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaklardan yola çıkarak herhangi bir tedaviye başlanılması ya da tedavi sürecinin değiştirilmesi bir doktor kontrolü olmadan tavsiye edilmez. İnternet sitemizde yer alan içeriğimiz kişisel teşhis ya da tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. İnternet sitesinde yer alan içerik kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulundurmaz, bilgilendirme amaçlıdır. İzinsiz ya da kaynak gösterilmeden kullanılması hukuka aykırıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuzla görüşünüz.

Popüler Doktorlar

0 5 üzerinden

Kadir BOZ

Acil Servis
0 5 üzerinden

Hüseyin ŞİNAFOROĞLU

0 5 üzerinden

Ali GÜLÜNAY

Bu içerikler de ilginizi çekebilir: