Denge Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Denge Bozukluğu Hastalığı Nedir?

Denge bozuklukları, bozulmuş denge ve koordinasyon belirtileri ortaya çıkaran hastalıklardır. Dolayısıyla denge problemleri, kendi başına bir hastalık değil, semptomlardır.

Denge Bozukluğu Belirtileri

Denge bozukluklarıyla ilişkili belirtilerin bazıları şunları içerir:

 • Dönen gibi görünen baş dönmesi veya baş dönmesi.
 • Yön bulma hali olabilir.
 • Bağımsız yürüme ve hareketliliğin belirgin bir şekilde değişmesi ve bozulması var. Dürbün dengeyi sağlamak için mücadele ettiği için yürüyüş neredeyse şaşırtıcıdır.
 • Bazı kişiler yalana ya da oturma pozisyonundan yükselmekte güçlük çekebilir.
 • Düşme veya gerçek düşme riski artabilir. Dertli düşme duygusundan da şikayet edebilir.
 • Hafif bir baş dönmesi veya sersemlik hissi vardır.
 • Bazen çift görme veya bulanıklık olabilir.
 • Bulantı ve kusma, diyare ve bayılma semptomlarla ilişkili olarak görülebilir.
 • Kalp atışı hızlanarak çarpıntılara neden olabilir. Buna ek olarak terleme artışı eşliğinde kan basıncında düşme olabilir.
 • Yöngütsüzleşmeye tepki olarak abartılı korku, endişe veya panik olabilir.
 • Bazen depresyon, yorgunluk ve azalmış konsantrasyon belirtileri olabilir.

Benign Paroksismal Konumsal Vertigo (BPPV) gibi belirli denge bozukluklarında karakteristik belirtiler vardır. Bunlar, başın hareket ettirilmesi veya hatta yatakta dönülmesi veya yalancı pozisyonda oturulması ile ilişkili, baş dönmesi ile ilgili şiddetli ve yoğun kısa atışları içerir.

Akut vestibüler nöronit veya labirentitte iç kulak iltihabı vardır. Bu, birkaç gün boyunca mide bulantısı ve kusma ile birlikte devam eden ani, şiddetli vertigoya yol açar. Bu durum ciddi sakatlık ve yatak istirahatine neden olur.

Meniere hastalığı 30 dakika veya daha fazla süren ani baş dönmesi yaşanmasına neden olur. Buna, dalgalanan işitme kaybı ve kulakta dolgunluk hissi eşlik eder. Bu semptomlara ek olarak, kulak çınlaması veya çınlaması (kulak çınlaması) semptomları vardır.

Vestibüler Migren ciddi baş ağrısı ile veya şiddetli baş ağrısı sunabilir. Baş dönmesi birkaç dakika ila günlerce sürebilir. Baş dönmesi olayları, hızlı kafa dönüşleri, araç kullanırken sürüş veya biniş veya TV izlerken ortaya çıkabilir. Buna ek olarak işitme kaybı olabilir ve kulaklarda çınlama (kulak çınlaması) olabilir.

Samsundoktor.com'da yer alan tüm bilgiler, sağlıkla alakalı tüm alt konularda merak eden ve araştıran kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmıştır. İnternet sitemizde yer alan metin, fotoğraf, video ve görsel tasarımlar sadece ziyaretçileri bilgilendirme amaçlıdır. İnternet sitemizde yer alan tüm bilgiler, hiç bir zaman bir hekim tedavisi ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaklardan yola çıkarak herhangi bir tedaviye başlanılması ya da tedavi sürecinin değiştirilmesi bir doktor kontrolü olmadan tavsiye edilmez. İnternet sitemizde yer alan içeriğimiz kişisel teşhis ya da tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. İnternet sitesinde yer alan içerik kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulundurmaz, bilgilendirme amaçlıdır. İzinsiz ya da kaynak gösterilmeden kullanılması hukuka aykırıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuzla görüşünüz.

Popüler Doktorlar

0 5 üzerinden

Kadir BOZ

Acil Servis
0 5 üzerinden

Hüseyin ŞİNAFOROĞLU

0 5 üzerinden

Ali GÜLÜNAY

Bu içerikler de ilginizi çekebilir: