INR Testi Nedir ve INR Normal Değerleri Ne Olmalıdır?

INR Testi Nedir, Ne Zaman İstenir?

INR testi, kanın ne kadar sürede pıhtılaştığı tespit etmek için yapılan bir testtir. INR testi ile PT testi aynı göreve sahiptir. Her ikisi de kanın pıhtılaşma süresini ölçmektedir. PT testi ile INR testinin tek farkı, INR testinin Dünya Sağlık Örgütünce kabul edilip, standart bir kan pıhtılaşma süresi ölçüm testi olarak görülmesidir.

Açılımı, “International Normalized Ratio” olan INR değerleri dünyadaki tüm doktorlar tarafından rahatlıkla okunabilir.Kanın pıhtılaşma süresini ölçen INR testi normal değerleri hakkında bilmeniz gerekenleri yazımızın devamında okuyabileceksiniz.

INR Normal Değerleri Ne Olmalıdır?

INR normal değerleri 0,8 ile 1,1 arasındadır. Kan pıhtılaşma sorunu yaşayan hastalar, doktor kontrolünde kan sulandırıcı ilaçlar almaktadır. Kan sulandırıcı ilaç (warfarin) alan hastaların INR değerleri 2 ile 3 arasındadır.

INR Testi Ne işe Yarar?

Yazımızın en başında da belirttiğimiz gibi, INR testi kanın ne kadar sürede pıhtılaştığını ölçmek amacıyla doktorlarınız tarafından istenir. Bu testi doktor her hastadan istemez. Kan sulandırıcı ilaçlar kullanan hastalarda, ilacın ne kadar işe yaradığını ölçmek amacıyla INR testi istenir.

Test sonucuna göre doktor ilacın etkinliği hakkında bilgi alıp, tedavinize ya o ilaçla devam eder ya da farklı ilaçlar yardımıyla tedaviye devam eder.

INR Yüksekliği Nedir?

INR testi sonucu, değerleriniz referans aralıklardan yüksek çıktığında kanınızın daha yavaş pıhtılaştığı yargısına ulaşılır. Kanın yavaş pıhtılaşması demek, basit kanamaların bile çok duracağı anlamına gelir. Ayrıca INR yüksekliği, hastanın daha kolay bir şekilde iç kanama geçirmesine sebep olabilir.

Kanı sulandıran ilaçları kullanan hastalarda INR yüksekliğinin normal olduğu söylense de kanama durumlarında kanın durmaması gibi önemli bir sorun doğurur. INR değerlerinin yüksek çıkması ile kanama riski doğru orantılıdır INR ne kadar yüksekse, kanama olma tehlikesi o kadar yüksektir.

INR Yüksekliği Sebepleri

Birçok faktör INR yüksekliğinin nedenidir. Bunları sıralayacak olursak:

  • Genetik Rahatsızlıklar,
  • K Vitaminin Eksikliği
  • K Vitaminin Vücutta Yeterince Bulunmaması da inr yüksekliğine yol açar, çünkü k vitaminleri kanın pıhtılaşmasına yardımcı olmaktadır.
  • Kan sulandırıcı ilaçları doktorun yönergelerine uygun kullanmayan kişilerin de INR değerleri yüksek çıkabilmektedir.
  • Aşırı kan kaybı,
  • Kan Kanseri,
  • Protein eksikliği durumlarında da inr değerleri yüksek çıkabilmektedir.

INR Düşüklüğü Nedenleri Nelerdir?

Yapılan tahlil sonucunda INR değerlerinin referans aralıkların altında çıkması durumu INR düşüklüğü olarak adlandırılır. INR düşüklüğünde kan olması gerekenden fazla pıhtılaşır. Bu durumda da damarların içerisinde kan pıhtısı oluşur. Buna emboli diyoruz.

Hastanın kılcal damarlarında aşırı bir pıhtılaşmanın olması sebebiyle INR düşüklüğü görülür.

Birçok kanser türü kanın yoğun bir şekilde pıhtılaşmasına yol açar. Pankreas ve Kolon kanseri INR düşüklüğüne yol açan başlıca kanser türleridir.

Aniden gelişen enfeksiyon durumlarında da INR değerleri düşük çıkmaktadır. Ayrıca;

  • Doğum kontrol hapları,
  • K vitamini tabletlerini aşırı tüketmek,
  • K vitamini içeren yiyecekleri çok fazla tüketmek INR düşüklüğünün temel nedenleridir.

Samsundoktor.com'da yer alan tüm bilgiler, sağlıkla alakalı tüm alt konularda merak eden ve araştıran kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmıştır. İnternet sitemizde yer alan metin, fotoğraf, video ve görsel tasarımlar sadece ziyaretçileri bilgilendirme amaçlıdır. İnternet sitemizde yer alan tüm bilgiler, hiç bir zaman bir hekim tedavisi ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaklardan yola çıkarak herhangi bir tedaviye başlanılması ya da tedavi sürecinin değiştirilmesi bir doktor kontrolü olmadan tavsiye edilmez. İnternet sitemizde yer alan içeriğimiz kişisel teşhis ya da tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. İnternet sitesinde yer alan içerik kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulundurmaz, bilgilendirme amaçlıdır. İzinsiz ya da kaynak gösterilmeden kullanılması hukuka aykırıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuzla görüşünüz.

Popüler Doktorlar

0 5 üzerinden

Kadir BOZ

Acil Servis
0 5 üzerinden

Hüseyin ŞİNAFOROĞLU

0 5 üzerinden

Ali GÜLÜNAY

Bu içerikler de ilginizi çekebilir: