Cilt Kanseri Nedenleri ve Tedavi Süreci!

Cilt Kanseri Nedir?

Cilt kanseri, cilt dokularından kaynaklanan kanser türüdür.

Cilt kanseri cilt dokularından kaynaklanan kanser türüdür. Birçok türü bulunmaktadır ve cilt kanseri en çok rastlanan kanser türüdür. Cilt kanseri genellikle ölümlere sebep olmamaktadır.

Cilt Kanseri Nedenleri

Cilt kanserlerinin nedenleri arasında doğal veya yapay aşırı güneş ışığına maruz kalma, ciltte yanık veya yara izi olması, arseniğe maruz kalma, cilt enfeksiyonları, radyoterapi almış olma, organ nakli ya da diğer sebepler dolayısıyla bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç almış olma neden olabilmektedir. Diğer sebepler arasında ise yaş ilerledikçe kanser olma riski artar.

Erkeklerde cilt kanseri daha çok görülmektedir. Sedef hastalığı nedeni ile kullanılan ilaçlar neden olabilmektedir. Sigara içen bireylerde de cilt kanseri görülmektedir. Hastalığa yakalanmamak için güneş ışığına maruz kalmamaya dikkat etmelisiniz. Yapay bronzlaşma yöntemleri de cilt için zararlı olabilmektedir. Güneş ışınında bulunan D vitamini vücut için önemli de olsa fazla güneş ışınına maruz kalmamalı bu vitamini alabileceğiniz besinlerden yararlanmalısınız. Kimyasal ilaçlara maruz kalmaktan kaçınmalısınız.

Cilt Kanseri Belirtileri

Belirtileri arasında 4 haftada iyileşmeyen leke ya da yara, kaşınma, acıma, kabuk bağlama ya da kanaması 4 haftadan uzun süre devam eden yara ya da leke, 4 hafta içinde iyileşmeyen ülser formları gördüğünüzde doktora başvurmalısınız.

Cilt Kanseri Tedavi Süreci

Cilt kanseri tedavisinin 4 farklı yöntemi bulunmaktadır. İlki cerrahi tedavi, tümör vücuttan alınır ve mikroskop ile kalıp kalmadığı incelenir. Radyoterapi, yüksek enerjili X ışınları kullanılarak kanserli bölge tedavi edilir. Kemoterapi, ilaç kullanılan yöntemdir. Son yöntem ise fotodinamik tedavi, bu tedavi yönteminde ise ilaç ve lazer kullanılarak kanser hücrelerinin öldürülmesi ile hasta tedavi edilir. Tedaviden sonra tekrarlama riskine karşı sürekli muayene olmanız gerekebilir. 5 yıl içerisinde 6 ayda bir, daha sonra ise yılda bir kontroller yaptırılmalıdır.

Samsundoktor.com'da yer alan tüm bilgiler, sağlıkla alakalı tüm alt konularda merak eden ve araştıran kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmıştır. İnternet sitemizde yer alan metin, fotoğraf, video ve görsel tasarımlar sadece ziyaretçileri bilgilendirme amaçlıdır. İnternet sitemizde yer alan tüm bilgiler, hiç bir zaman bir hekim tedavisi ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaklardan yola çıkarak herhangi bir tedaviye başlanılması ya da tedavi sürecinin değiştirilmesi bir doktor kontrolü olmadan tavsiye edilmez. İnternet sitemizde yer alan içeriğimiz kişisel teşhis ya da tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. İnternet sitesinde yer alan içerik kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulundurmaz, bilgilendirme amaçlıdır. İzinsiz ya da kaynak gösterilmeden kullanılması hukuka aykırıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuzla görüşünüz.

Popüler Doktorlar

0 5 üzerinden

Kadir BOZ

Acil Servis
0 5 üzerinden

Hüseyin ŞİNAFOROĞLU

0 5 üzerinden

Ali GÜLÜNAY

Bu içerikler de ilginizi çekebilir: