Antidepresan Etkisi Gösteren 6 Besin!

Ruh halimiz beslenmemizle yakından alakalıdır. Bu yazımızda antidepresan etki gösteren bazı besinlerin listesine yer veriyoruz.

Domates:

Domates

Domates bol miktarda A ve C vitamini içerir. Aynı zamanda yüklü miktarda likopen barındıran domates, organizmada antioksidan etkisi yaratır ve depresyonun gelişimini olumsuz etkiliyor.

Balık:

Balık

Hem lezzetli hem de sağlığınız için yararlı olan balığın içerisinde Omega 3 yağ asitleri vardır. Omega 3 depresyonun gelişmesini engeller, aynı zamanda kişinin bağışıklık sistemini güçlendirir.

Pekmez:

Pekmez

Pekmez bol miktarda demir ve potasyum minerali içerir. Bu minerallerin var olması depresyonla mücadele için gerekli enerji üretimine yardımcı olur.

Süt ve Yoğurt:

Yoğurt

Probiyotikler bağırsakları önemli ölçüde etkiliyor. Bağırsakların düzenli olarak çalışmasının duygusal açıdan vücudunuza olumlu etkisi vardır. Süt ve yoğurdun düzenli tüketilmesi halinde depresyon riski tamamen ortadan kaybolur.

Ispanak:

Ispanak

Vücudumuz enerji üretmek için gün boyunca bol miktarda proteine ​​ihtiyaç duyar. Ispanak da aynı zamanda bol lif ve protein içerir. Ayrıca, ıspanağın içerdiği folik asit serotonin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Böylece ıspanak tüketerek depresyon riskini en aza indirmiş olursunuz.

Zerdeçal:

Zerdeçal

Zerdeçal da serotonin kaynağı besinler grubuna aittir. Balla karıştırılıp tüketilirse, hem mikrop hastalıklarına engel olur, hem de depresyon riskini azaltır.

Samsundoktor.com'da yer alan tüm bilgiler, sağlıkla alakalı tüm alt konularda merak eden ve araştıran kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmıştır. İnternet sitemizde yer alan metin, fotoğraf, video ve görsel tasarımlar sadece ziyaretçileri bilgilendirme amaçlıdır. İnternet sitemizde yer alan tüm bilgiler, hiç bir zaman bir hekim tedavisi ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaklardan yola çıkarak herhangi bir tedaviye başlanılması ya da tedavi sürecinin değiştirilmesi bir doktor kontrolü olmadan tavsiye edilmez. İnternet sitemizde yer alan içeriğimiz kişisel teşhis ya da tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. İnternet sitesinde yer alan içerik kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulundurmaz, bilgilendirme amaçlıdır. İzinsiz ya da kaynak gösterilmeden kullanılması hukuka aykırıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuzla görüşünüz.

Popüler Doktorlar

0 5 üzerinden

Kadir BOZ

Acil Servis
0 5 üzerinden

Hüseyin ŞİNAFOROĞLU

0 5 üzerinden

Ali GÜLÜNAY

Bu içerikler de ilginizi çekebilir: