Diz Kireçlenmesi Nedenleri, Teşhisi ve Tedavi Süreci

Diz Kireçlenmesi Nedir?

Diz kireçlenmesi, eklem kireçlenmelerinden en sık görünenidir.

Diz Kireçlenmesinin Nedenleri Nelerdir?

Diz ekleminde kireçlenmenin birçok nedeni olabilir. Bunlardan bazıları;

  • Menisküs yaralanmaları,
  • Eklem içi bağlarda yırtıklar ya da kopmalar,
  • Romatizmal hastalıklar,
  • Travma sonrasında eklem kıkırdağının bozulması ve eklemi oluşturan kemiklerde kemi içi hücrelerinin çeşitli nedenlerle ölmesi soncunda oluşabilmektedir.

Diz Kireçlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Diz kireçlenmesi belirtisi, dizde yavaş ağırlarla başlar ve zamanla artar. Eklemde sertlik ve şişme oluşabilir. Hastalar dizini bükmede ve tam olarak açmada zorlanır. Buna bağlı hareketsizlikten dolayı şişlik artmaya başlar ve ağrı artar. Yürüme, çömelme ve merdiven çıkmada zorluk yaşayarak ağrısı daha çok artır. Görülebilen diğer bir belirti ise dizde kilitlenme ve ağrıyla beraber ses ya da çıtırtı duyulur.

Diz Kireçlenmesinin Tedavi Süreci

Diz Kireçlenmesinin tedavi süresinde yaşam tarzı değişiklikleri, egzersizler önerilmektedir. Ağrı kesici ilaç tedavileri yapılarak hastanın bu dönemdeki ağrı hissi azaltılmaya çalışılır. Orta dereceli kireçlenmelerde ağrının kontrol altına alınmış durumlarında hastaya eklem için enjeksiyonlar uygulanır. Ameliyat olamayacak kadar ilerlemiş olan hastalar için ise eklem içi streoid enjeksiyonları uygulanmaktadır. Cerrahi işlem gerektiren diz eklemlerinin kireçlenmesinde bozulmuş olan kıkırdağın temizlenmesi, eklemi bozan sıvıların yıkanması ve diz ekleminde dizilim bozukluğu varsa kemiklerin şekillendirilmesi ya da bozulmuş olan kıkırdağın miktarına uygun kıkırdak değişimi yapılmaktadır.

Diz kireçlenmesinin oluşmaması için yapılacaklar arasında gençlik döneminde diz eklemini aşırı zorlayacak hareketler yapmamak gelmektedir. Sebebinin ne olduğu bilinmeyen 50 yaş üzerinde oluşan kireçlenme için ise hızlı yayılmasını engellemek için kıkırdak koruyucu ilaçlar enjeksiyon yardımı ile eklem içine aktarılır. Hastanın yaşam tarzını değiştirmesi istenir. Ayakta iş yapan kişiler için işlerini genellikle oturarak yapmaları için tavsiyeler verilmektedir. Bunlar uygulandığında hastalığın ilerlemesi yavaşlatılmış olacaktır.

Samsundoktor.com'da yer alan tüm bilgiler, sağlıkla alakalı tüm alt konularda merak eden ve araştıran kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmıştır. İnternet sitemizde yer alan metin, fotoğraf, video ve görsel tasarımlar sadece ziyaretçileri bilgilendirme amaçlıdır. İnternet sitemizde yer alan tüm bilgiler, hiç bir zaman bir hekim tedavisi ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaklardan yola çıkarak herhangi bir tedaviye başlanılması ya da tedavi sürecinin değiştirilmesi bir doktor kontrolü olmadan tavsiye edilmez. İnternet sitemizde yer alan içeriğimiz kişisel teşhis ya da tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. İnternet sitesinde yer alan içerik kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulundurmaz, bilgilendirme amaçlıdır. İzinsiz ya da kaynak gösterilmeden kullanılması hukuka aykırıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuzla görüşünüz.

Popüler Doktorlar

0 5 üzerinden

Kadir BOZ

Acil Servis
0 5 üzerinden

Hüseyin ŞİNAFOROĞLU

0 5 üzerinden

Ali GÜLÜNAY

Bu içerikler de ilginizi çekebilir: