Bebeklerin Tırnakları Nasıl Kesilmeli!

Bebeklerin tırnakları nasıl kesilmeli? Bebeklerin tırnakları ne zaman kesilmeli? Yeni doğan bebeğin tırnakları ne zaman kesilir?

Bebeğinizin tırnaklarını kesmek birçok anne ve baba için zor bir konudur. Ayrıca bebeklerin birçoğu daha doğduklarında uzun tırnaklı olarak doğarlar. Birçok aile bebeklerinin tırnağını kesmeyip,  yüzünü çizmesin diye eldiven kullanmaktadır. Henüz reflekslerini kontrol edemeyen bebekler için de kendilerine zarar verilmesini engellemek için eldiven kullanmaktan ziyade tırnaklarının kesilmesi daha doğru bir tercihtir.

“Henüz reflekslerini kontrol edemeyen bebekler için de kendilerine zarar verilmesini engellemek için eldiven kullanmaktan ziyade tırnaklarının kesilmesi daha doğru bir tercihtir.”

Yuvarlak uçlu küçük bebekler için olan tırnak makası kullanın. El tırnaklarını yuvarlak olarak kesin. Ayak tırnaklarını ise düz bir şekilde kesin. Ayak tırnaklarını yuvarlak bir şekilde keserseniz eğer bu tırnak batmasına mahal verebilir.

“Yuvarlak uçlu küçük bebekler için olan tırnak makası kullanın.”

Bebeğinizin tırnaklarını banyosunu yaptırdıktan sonra kesebilirsiniz. Çünkü banyonun ardından tırnakları yumuşayacak, ayrıca sıcak bir banyo bebeğinizi sakinleştirdiği için daha kolay olacaktır.

Bebeğinizin tırnağını keserken yanınızda size yardım edecek bir kişi olsun. Bir kişi bebeği ve bilhassa bebeğin elini tutarken diğer kişi tırnakları kesmelidir.

Bebeğinizin tırnaklarını uyanık iken kesecekseniz eğer, alt açma bezine yatırarak onu ilgisini çekecek bir oyuncak ya da hareketli bir nesneye yönlendirin. Yanınızda bulunan kişi de bu işlem için yardımcı olabilir.

Yeni Doğan Bebeğin Tırnakları Ne Zaman Kesilir?

Bebeğin emzirdiğiniz ya da karnını doyurduğunuz zaman da tırnaklarını kesebilirsiniz. Siz emzirirken yardımcı olacak kişi tırnaklarını kesebilir.

Bebeklerin uyku saatleri tırnak kesme için en uygun zamandır. Ancak yeterli ışık ortamı olmadan asla kesme işlemine girişmeyin. Ayrıca bebeğin uykusunun derin olduğu bir zamanı tercih edin.

Tırnak kesim işleminin ardından kenarlarının keskinliğini kağıt törpü ile düzeltiniz. Bu işlemi yapamıyorsanız ve bebeğinizin tırnakları keskin olarak kalıyorsa eldiven kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bebeklerin el tırnakları ayak tırnaklarına göre daha hızlı uzadığından, el tırnaklarını haftada bir, ayaklarını ise ayda bir kesebilirsiniz.

Bebeğinizin tırnağını keserken yanlışlıkla derinden kesmeniz halinde steril bir gazlı bez ile kanayan yere baskı uygulayın. O bölgeye sargı sarılmasını önermiyoruz. Çünkü bebeğiniz yanlışlıkla yutabilir.

Samsundoktor.com'da yer alan tüm bilgiler, sağlıkla alakalı tüm alt konularda merak eden ve araştıran kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmıştır. İnternet sitemizde yer alan metin, fotoğraf, video ve görsel tasarımlar sadece ziyaretçileri bilgilendirme amaçlıdır. İnternet sitemizde yer alan tüm bilgiler, hiç bir zaman bir hekim tedavisi ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaklardan yola çıkarak herhangi bir tedaviye başlanılması ya da tedavi sürecinin değiştirilmesi bir doktor kontrolü olmadan tavsiye edilmez. İnternet sitemizde yer alan içeriğimiz kişisel teşhis ya da tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. İnternet sitesinde yer alan içerik kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulundurmaz, bilgilendirme amaçlıdır. İzinsiz ya da kaynak gösterilmeden kullanılması hukuka aykırıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuzla görüşünüz.

Popüler Doktorlar

0 5 üzerinden

Kadir BOZ

Acil Servis
0 5 üzerinden

Hüseyin ŞİNAFOROĞLU

0 5 üzerinden

Ali GÜLÜNAY

Bu içerikler de ilginizi çekebilir: