Çocuklarda Apandisit Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi!

Apandisit, insan evriminin geride bıraktığı körelmiş bir organdır. Apandisitte insan sindirim sisteminde spesifik bir fonksiyonu bulunmamakla birlikte, kalın bağırsağın sağ alt tarafında bulunur. Projeksiyon gibi küçük parmak bağırsağın bir parçasıdır. Eksikse veya cerrahi olarak çıkartılsa bile olumsuz bir reaksiyon yoktur.

Apandisit Nedir?

Apandisit, ek maddenin bulaştığı duruma işaret eder. Enfeksiyon genellikle bakteriyel niteliktedir ve apandisit karın boşluğunda şişmesine izin verir. Sonunda, Apandisitte, bakteriyel enfeksiyonun karın boşluğundaki tüm organlara yayılması rüptür. Apandisitin kopması, karın içine pus sızıntısı yol açar. Bu peritonit olarak bilinir.

Çocuklarda Apandisit Neden Olur?

Apandisit, enfekte olduğu zaman şişer ve apandisit oluşturur. Bu, çocuklarda iki temel nedenden dolayı meydana gelebilir. Birincisi bakteri enfeksiyonu, ikincisi ise Apandisit tüpünde sıkışmış küçük bir dışkı parçasıdır. Apandisit şişerken, kendini kapatır ve enfeksiyon körelmiş organ içinde büyümeye devam eder. Belirtiler göz ardı edilirse, enfeksiyon çok fazla hasara neden olabilir.

Çocuklarda Apandisit Belirtileri

Patlamış bir ek, çocuğu çok hasta yapabilir. İlk işaretleri yakalamak, böylece çocuğun apandis yırtığından önce tedavi edilebilmesi önemlidir. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bazı semptomlar şunları içermektedir:

  • Hafif ateş ve karın bölgesi çevresinde ağrı,
  • İştah kaybı,
  • Bulantı hissetmek veya aslında kusmak,
  • Şişkinlik veya mide şişmesi,
  • Mukus içeren ishal,
  • Göbekteki ağrı kötüleşmeye devam eder ve sağ alt tarafa doğru hareket eder.

Çocuklarda Apandisit Teşhisi

Düşük dereceli ateş, mide bulantısı ve karın bölgelerinde hassasiyet nedeniyle hasta olarak kabul edilen bir çocuğu ebeveynler getirince, sağlık uzmanı apandisiti kontrol etmek için bir ultrason veya bilgisayarlı tomografi veya CT taraması isteyecektir. Kan testleri ve idrar muayenesi de önerilebilir. Bilgiler bir araya getirildikten sonra apandisit tanısı konabilir.

Apandisit yüz yüzde doğru teşhis koyacak tek bir test yok. Nadiren de olsa, apandisitten ölüm, yeni doğanlarda ve bebeklerde ortaya çıkabilir, çünkü hekim bunu teşhis edemez. Bunun nedeni, bebeklerin ağrının tam yerini göstermek için çok küçük olmasıdır. Belirtiler, birçok nedenden kaynaklanabilen irritabilite ve ağlayan olarak görülür.

Çocuklarda Apandisit Tedavisi

Enfekte olmuş ek aparatta henüz patlamamışsa çocuğun ameliyata alınması gerekir. Bugünlerde bir laparoskopi yapılabilir. Bu, vücuda yerleştirilen bir fotoğraf makinesinin yardımıyla yapılan cerrahi bir prosedürdür. Minimal invaziv teknik, apandisit kaldırma işlemini tamamlamak için küçük kesileri nereye koyacağınızı belirlemek için kamerayı kullanır. Uzatılmış iyileşme süresine sahip açık cerrahiden çok daha iyidir.

Enfekte olmuş Apandisit uzaklaştırıldıktan sonra bölgedeki artık enfeksiyonu temizlemek için sıvı karın boşluğundan geçirilir. Bu, çocuğun abdomen içindeki diğer organlardan herhangi birine çarpan başka bir bakteri enfeksiyonundan mustarip olmamasını sağlar. Sıvı boşaltılır ve daha sonra cerrah küçük inciksiyonları diker. İşlemin tamamlanması genellikle yaklaşık bir saat sürer.

Apandisitte rüptür olduğunda, gerçek ameliyatta kısa bir gecikme olacaktır. Doktorlar intravenöz sıvılar kullanarak bazı antibiyotikleri çocuğa pompalayacaklar. Bu ameliyat sonrası gelişen sekonder enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, karın boşluğunun temizlenmesi, kaldırılacak sağlam bir apandisit olmaması nedeniyle daha karmaşık hale gelecektir. Tedavide hastanede birkaç gün kalınacak. Randevulu bir apandisit durumunda uzun sürebilir.

Apandisit Bulunan Çocuklar için Bakım

Ağrı kesici ilaç, çocuğa ameliyat sonrasında antibiyotik ile birlikte verilecektir. Çocuğun ameliyattan sonra sıvı bir diyet uygulanması, böylece sindirim sistemi gereğinden fazla baskı altında kalmaz. Çocuk, bir haftadan fazla berrak sıvılardan normal bir diyet yapmaya başlar. Kesiler üzerindeki pansumanlar kontrol edilmeli ve cilt pürüzleri oluşana kadar günlük olarak değiştirilmelidir. Çocuklar, apandisitten kaynaklanan aralıklı ateşi ele geçirene kadar hastaneden taburcu edilmezler. Sağlık uzmanı, anne ve babanın normal bağırsak fonksiyonunun devam etmesini kontrol etmesini isteyecektir. İdeal olarak, çocuk ameliyattan yaklaşık iki hafta sonra okula geri dönmemelidir. Ameliyattan sonra en az 4 hafta boyunca spor salonundan ve spor salonundan kesinlikle ayrılmaları gerekir.

Ebeveynler, kesiler etrafında herhangi bir şişme olup olmadığına dikkat etmelidir. Çocuğun ateş, kusma, kanama ya da kesi bölgesinde ağrı olması durumunda derhal doktoruyla irtibata geçmelidirler.

Samsundoktor.com'da yer alan tüm bilgiler, sağlıkla alakalı tüm alt konularda merak eden ve araştıran kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmıştır. İnternet sitemizde yer alan metin, fotoğraf, video ve görsel tasarımlar sadece ziyaretçileri bilgilendirme amaçlıdır. İnternet sitemizde yer alan tüm bilgiler, hiç bir zaman bir hekim tedavisi ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaklardan yola çıkarak herhangi bir tedaviye başlanılması ya da tedavi sürecinin değiştirilmesi bir doktor kontrolü olmadan tavsiye edilmez. İnternet sitemizde yer alan içeriğimiz kişisel teşhis ya da tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. İnternet sitesinde yer alan içerik kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulundurmaz, bilgilendirme amaçlıdır. İzinsiz ya da kaynak gösterilmeden kullanılması hukuka aykırıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuzla görüşünüz.

Popüler Doktorlar

0 5 üzerinden

Kadir BOZ

Acil Servis
0 5 üzerinden

Hüseyin ŞİNAFOROĞLU

0 5 üzerinden

Ali GÜLÜNAY

Bu içerikler de ilginizi çekebilir: