Epilepsi Hastalarına Nasıl Müdahale Etmeliyiz?

Epilepsi Hastalığı Nedir? Epilepsi hastalarına kriz anında nasıl müdahale edebiliriz? Sara hastalarına kriz anında soğan koklatılmasının sakıncaları nelerdir? Epilepsi nöbeti olduğunda yapılması gereken en doğru uygulamalar nelerdir?

Epilepsi Hastalığı Nedir? Epilepsi hastalarına kriz anında nasıl müdahale edebiliriz? Sara hastalarına kriz anında soğan koklatılmasının sakıncaları nelerdir? Epilepsi nöbeti olduğunda yapılması gereken en doğru uygulamalar nelerdir?

Sara (epilepsi) nöbeti geçiren hastaya yapılması gereken en doğru davranış, hastayı yana doğru yatırmaktır. Yan tarafa doğru yatırmak mümkün değilse eğer, hastanın kafasını sağa ya da sola çevirebilirsiniz. Bununla beraber kriz anında hastanın ağzına – dişlerinin arasına kalem, kaşık gibi sert cisimler konulmaktadır. Bu esnada kriz geçiren hastanın ağzının bir kenarına yumuşak gereçlerin konulması, ayrıca kesinlikle parmakların ağzın içine sokulmaması gerekmektedir.

Beyin Yapımız ve Epilepsi (Sara) Hastalığı

Epilepsi Hastalığı Nedir? 

Epilepsi hastalığını en iyi şekilde kavrayabilmek için insan beyninin nasıl bir yapıda olduğunu bilmemiz gereklidir. Beynimiz  bilgisayara benzeyen, bilgisayar gibi çalışan bir organımızdır. Bilgisayarın insan beynine benzeyen birçok fonksiyonu vardır. Epilepsi hastalığını analiz etmemiz açısından bizi ilgilendiren noktası, bilgisayarın elektrik devrelerinden oluşan yapısının insan beynindeki yapıya benzemesidir.

Sara  krizi (epilepsi) hastanın beyninde meydana gelen bir hastalık türüdür.  Bu hastalık, beyinde elektriğin aşırı şekilde ortaya çıkmasından kaynaklanır. Diğer bir açıklama ile beynin herhangi bir bölümünde aşırı elektiriklenme olması durumunda, beynin o bölgesinin alakalı olduğu bölge ile ilgili reaksiyon yaşanır.

Bu konuyu görme organımız ile örneklendirebiliriz. Beynimizin arka kısmı görme işlevimizi sağlar. Bu kısımda aşırı elektiriklenme olması halinde epilepsi nöbeti geçiren hastanın gözlerinde ışık çakabilir ya da görme tamamen ortadan kalkabilir.

Epilepsi Nöbeti Hangi Sebeplerden Kaynaklanır?  

Beynimizde ki  aşırı elektiriklenme neticesinde oluşacak Epilepsi’nin  birçok sebebi vardır.

 • Kafamıza alabileceğimiz bir darbe,
 • Yüksekten düşme neticesinde  kafamızı bir yere çarpmamız,
 • Beyinde oluşabilecek tümör,
 • Beyinde ki damar yumağı kalıntısı,
 • Beyin kanaması,
 • Beyinde oluşacak iltihaplanma gibi daha birçok sebep  Epilepsi Hastalığının nedeni olabilir.

Yukarıda ifade edilen sebepler sonucunda her insan nöbet geçirebilir. Epilepsi hastalığının normal krizden farkı, bu krizlerin sürekli tekrarlanan özellikte olmasıdır.

Epilepsi Hastalığı Türleri

Epilepsi hastalığının birçok çeşidi vardır. Ancak biz bu yazımızda sizlere en çok bilinen Kasılmalı Çırpınma Nöbeti, Donma Nöbeti ve Sıçrama Nöbeti  şeklindeki epilepsi  türlerinden bahsetmek istiyoruz.

Kasılmalı Çırpınmalı Nöbet:  

Bu epilepsi hastalığı türüne “Büyük Nöbet” de denilmektedir. En çok bilinen olmakla birlikte en çok rastlanılan kriz türüdür.

 • Bu epilepsi türünde önceden bir belirti hissedilmez.
 • Kişinin kol ve bacaklarında ansızın kasılmalar başlar.
 • Bu esnada hasta ayakta duruyorsa yere düşecektir.
 • Bu kasılmanın akabinde kişinin vücudunda gerilme ve sertleşme başlar.
 • Krizin olduğu sırada kişi diline ısırabilir, ayrıca idrarını kaçırabilir.
 • Kasılma ve gerilme anı çoğu kez  bir kaç dakika sürer ve ardından kişi uykuya dalar.
 • Uyku anı yaklaşık yarım saat sürer ve uykunun ardından kişi normal hayatına geri döner.

Epilepsi Krizi Geçiren Kişinin Ağzından Köpük Gelmesinin Sebebi Nedir?

Epilepsi krizinin ağızdan köpük gelmesine bir etkisi yoktur. Yani epilepsi ağızda köpüğe neden olmaz. Kriz anında ifrazat olduğundan ve kişi yutkunamadığından tükürüğünü bu yolla dışarı çıkarmaya çalışır. Biz bu durumu genellikle köpük olması şeklinde yorumlarız.

Dalma Nöbeti: 

Hasta olan kişi konuştuğu esnada ansızın donarak, konuşmasını yarıda keser. Bu esnada kişi boş ve manasız bakabilir. Ayrıca kişi üstünü başını düzeltiyormuş gibi davranış sergileyebilir.

Sıçrama Nöbeti: 

Bu kriz türü sabah uyanınca yaşanır. Aileler bu durumu pek önemsemez. Ancak kesinlikle önemsenmesi ve önlem alınması gereken bir durumdur. Zira bu sıçramalar zamanla kasılmalı çığrınmalı nöbet haline dönüşebilir.

Samsundoktor.com'da yer alan tüm bilgiler, sağlıkla alakalı tüm alt konularda merak eden ve araştıran kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmıştır. İnternet sitemizde yer alan metin, fotoğraf, video ve görsel tasarımlar sadece ziyaretçileri bilgilendirme amaçlıdır. İnternet sitemizde yer alan tüm bilgiler, hiç bir zaman bir hekim tedavisi ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaklardan yola çıkarak herhangi bir tedaviye başlanılması ya da tedavi sürecinin değiştirilmesi bir doktor kontrolü olmadan tavsiye edilmez. İnternet sitemizde yer alan içeriğimiz kişisel teşhis ya da tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. İnternet sitesinde yer alan içerik kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulundurmaz, bilgilendirme amaçlıdır. İzinsiz ya da kaynak gösterilmeden kullanılması hukuka aykırıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuzla görüşünüz.

Popüler Doktorlar

0 5 üzerinden

Kadir BOZ

Acil Servis
0 5 üzerinden

Hüseyin ŞİNAFOROĞLU

0 5 üzerinden

Ali GÜLÜNAY

Bu içerikler de ilginizi çekebilir: