Ataksi Nedenleri Nelerdir?

Ataksi, esasen beynin hareket, koordinasyon ve denge ile ilgili zararından kaynaklanır. Durum, kendi başına bir hastalık değil, altta yatan bir hastalığın semptomudur.

  • Serebellum beyindeki sırt ve alt kısma doğru bulunur.
  • Serebellumun sağ tarafı sağ taraftaki hareketi ve koordinasyonu kontrol ederken sol taraf vücudun sol tarafını kontrol eder.
  • Serebellumun merkezi kısmı, karmaşık hareketleri, göz hareketlerini ve başın ve gövdenin kararlılığını kontrol edebilir.
  • Serebellumun diğer kısımları konuşma, gözler ve yutma gibi daha küçük hareketleri koordine eder.
  • Ekstremiteler ve diğer periferik organlardan gelen sinyaller omuriliğin sinirleri yoluyla beyine ve serebelluma ulaşır.

Bu sinyaller serebellumdan uzuvlara taşınan spinal kord olup, normal koordine hareketlere neden olacak şekilde işlevlerini yerine getirmelerini söyler.

Ataksi Patolojisi

Omurgada ya da omuriliğin bağlantılarında hasar olduğunda ataksi oluşur. Bu hasar, kalıtım ataksisinde görüldüğü gibi edinilen ataksi ya da serebellum ve omurilik etkileyen dejeneratif bir durum nedeniyle inme gibi bir yaralanma ya da hastalığın sonucu olabilir.

Az sayıda vakada herhangi bir neden bulunamaz. Bunlar idiyopatik geç başlangıçlı Serebellar ataksi (ILOA) altında sınıflandırılır.

  • Kalıtım Ataksisinin Nedenleri

Bu tür ataksiler genetik mutasyon sonucu ortaya çıkar. Bozuk genler anne-babadan yavrularına geçebilir.

Bazen anne-babalardan biri ya da her ikisi de hatalı genin görünür bir deformitesi ya da zorluğu taşımayan bir taşıyıcısı olabilir. Çocuk kusurlu geni devralır ve durumu gösterebilir.

Her 75 kişide yaklaşık 1 kişinin, Friedreich ataksisine neden olan mutasyona uğramış bir genin bir taşıyıcısı olduğu ve 100 kişide yaklaşık 1 kişinin, ataksi-telenjiektaziye neden olan mutasyona uğramış gen taşıdığı tahmin edilmektedir.

Her iki ebeveyn otozomal dominant bozuk genin taşıyıcısı ise, bebeğin normal genlere veya bir çift mutasyona uğramış genlere sahip olma ihtimali %25 olur ve ataksiyi geliştirmeye devam eder.

Bebeğin tek bir anormal genine sahip olması ve ataksi gelişmeden taşıyıcı olabilme şansı %50’dir.

Her iki anne-baba otozomal resesif geni taşıyıcıysa, bebeğin bir normal gen ve bir mutasyon geçirmiş gen alması ve taşıyıcı olması ve bebeğin bir çift mutasyona uğramış gen alması ve gitmesi şansı %50’dir Ataksiyi geliştirmek için.

  • Edinilmiş Ataksi Nedenleri

Bu ataksiler, genellikle, diğer iki ataksi türü – kalıtsal ve ILOA’dan farklı olarak, temel nedenlerden kaynaklanmaktadır.

  • Edinilen Ataksilerin Bazı Nedenleri Şunlardır:

Şiddetli kafa travması nedeniyle beynin yaralanması. Bu, serebellum veya omuriliğe ya da aralarındaki bağlantılara zarar verebilir. Bir araba kazası veya düşme bu tip hasarlara neden olabilir.

Beyin veya ensefalitin enfeksiyonu. Beyni ya da beyni etkileyebilecek su çiçeği veya kızamık gibi bir viral enfeksiyonu etkileyen bir bakteriyel enfeksiyon sonrasında ataksi ortaya çıkabilir. Ataksi viral enfeksiyonlardan sonra nadirdir.

Serebral felç bir çocuğun beynindeki büyümeyi ve gelişimini bozabilir ve ataksi yol açabilir.

Felç sonrasında ataksi görülebilir. Beynin yaşamsal bir bölümünün kanından yoksun bırakılması (iskemik inme) veya kan damarının kopması (kanamalı inme) sonrasında beynin yaşamsal bir bölümünün kanla dolması durumunda bu duruma neden olabilir. Geçici bir iskemik atak (TIA) ataksisi sonrasında görülebilir. Buna aynı zamanda mini vuruş denir.

Multipl skleroz – bu durum sinirlere zarar verir ve zamanla ataksi yol açabilir.

Bazı kanserler ve tiroid bezlerinin hastalıkları (az aktif tiroidler) de ataksi ile sonuçlanabilir.

Lupus gibi bozuk bağışıklık sistemi bozuklukları ataksiye de neden olabilir.

Çocuklarda epilepsi veya nöbetler ataksiye neden olabilir. Genellikle altta yatan bir beyin gelişim problemi bu çocuklarda ataksinin nedeni olabilir.

Uzun süreli alkol bağımlılığı veya toksinlere, toksik kimyasallara maruz kalınması ve civa, kurşun, çözücüler, zirai ilaç vb. Gibi ağır metallere maruz kalması da ataksileri tetikleyebilir.

Benzodiazepinler gibi bazı ilaçlar uyku yardımcıları veya sakinleştirici olarak kullanıldıklarında yan etki olarak ataksi oluşturabilirler.

Samsundoktor.com'da yer alan tüm bilgiler, sağlıkla alakalı tüm alt konularda merak eden ve araştıran kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmıştır. İnternet sitemizde yer alan metin, fotoğraf, video ve görsel tasarımlar sadece ziyaretçileri bilgilendirme amaçlıdır. İnternet sitemizde yer alan tüm bilgiler, hiç bir zaman bir hekim tedavisi ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaklardan yola çıkarak herhangi bir tedaviye başlanılması ya da tedavi sürecinin değiştirilmesi bir doktor kontrolü olmadan tavsiye edilmez. İnternet sitemizde yer alan içeriğimiz kişisel teşhis ya da tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. İnternet sitesinde yer alan içerik kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulundurmaz, bilgilendirme amaçlıdır. İzinsiz ya da kaynak gösterilmeden kullanılması hukuka aykırıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuzla görüşünüz.

Popüler Doktorlar

0 5 üzerinden

Kadir BOZ

Acil Servis
0 5 üzerinden

Hüseyin ŞİNAFOROĞLU

0 5 üzerinden

Ali GÜLÜNAY

Bu içerikler de ilginizi çekebilir: