Bebek Sağlığı için Öneriler!

Özellikle ilk defa bebek sahibi olan anneler çocukların her hareketinde panik olur telaşa kapılırlar. Yeni doğmuş bebeklerin ellerinin ve ayaklarının soğuk olması her zaman üşüdüğü anlamına gelmez. Süt çocuklarında bu durum gayet normaldir. Bunun yanı sıra bebeğinizin vücudunda ki bastırdığınızda geçen kırmızı lekelerde gayet normaldir. Böyle şeyler çok önemli değildir. Ancak dikkat edilmesi gereken farklı şeyler vardır

Bebek Sağlığı İçin Önemli Ayrıntılar!

Bebeğiniz normalde olduğundan çok daha fazla huysuzsa, altını değiştirdiğinizde, karnını doyurduğunuz da, gazını çıkardığınızda hala huysuzluğu geçmiyorsa bu kulak iltihabı belirtisi olabilir. Bebeğinizi bir doktora göstermekten kaçınmamalısınız.

Bebeğinizin memelerinde şişkinlik olabilir bu şişkinlikler bazen gitgide azalır. Ancak azalmaz ve şişlik gittikçe artarsa derisi kızarır ve hırçınlaşırsa bir iltihaplanma meydana gelmiş olabilir.

Bebeğinizin doğumundan sonra penisinin etrafında yapışık bir deri olması kapalı penise işaret edebilir. Peniste kızarıklık ve şişlik halinde mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Yeni doğmuş bebeğin kakasını yapmaması belli bir süreye kadar normaldir. Ancak bu durum uzar ve bebeğinizde huysuzluk, kusma, solgunluk, iştahsızlık ve keyifsizlik sürerse hemen bir doktora başvurmalısınız. Bebeğinizde kabızlık söz konusu olabilir.

Burun akması çoğunlukla soğuk algınlığı belirtisi olsa da bu durumun fazla uzaması ve ateşinin yükselmesi durumunda bir doktorun görmesinde fayda vardır.

Bebeğinizin kulağında sıvı veya irinli bir akıntı varsa kulağına dokunduğunuzda canının yandığını belli ediyorsa hemen bir doktora başvurmalısınız. Bebeğinizin kulağında bir iltihap söz konusu olabilir.

Bazen bebeğiniz anormal derecede uykulu olabilir. Daha az ağlar yemek yemek istemez ve sürekli uyuklar halde olabilir. Bu durum saatler sürerse kesinlikle bir doktora görünmek şarttır. Uykulu halde solunum güçlüğü çekerse vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz.

Bebeğinizin hastalık durumlarında soğukkanlı olmalı ve panik yapmama özen göstermelisiniz.

Samsundoktor.com'da yer alan tüm bilgiler, sağlıkla alakalı tüm alt konularda merak eden ve araştıran kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmıştır. İnternet sitemizde yer alan metin, fotoğraf, video ve görsel tasarımlar sadece ziyaretçileri bilgilendirme amaçlıdır. İnternet sitemizde yer alan tüm bilgiler, hiç bir zaman bir hekim tedavisi ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaklardan yola çıkarak herhangi bir tedaviye başlanılması ya da tedavi sürecinin değiştirilmesi bir doktor kontrolü olmadan tavsiye edilmez. İnternet sitemizde yer alan içeriğimiz kişisel teşhis ya da tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. İnternet sitesinde yer alan içerik kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulundurmaz, bilgilendirme amaçlıdır. İzinsiz ya da kaynak gösterilmeden kullanılması hukuka aykırıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuzla görüşünüz.

Popüler Doktorlar

0 5 üzerinden

Hale Unutmaz

Psikoloji
0 5 üzerinden

Enise Öziç

0 5 üzerinden

Zeynep Dolu

Bu içerikler de ilginizi çekebilir: