Boyun Ağrısı Neden Kaynaklanır?

Boyun Ağrısı Neden Kaynaklanır?

Omurilikteki 7 omur tarafından desteklenen boyun bölgesindeki ağrılar genellikle boyun fıtığı veya kireçlenmeyi işaret eder. Bu ağrılara baş ve göğüs ağrısı, kol veya parmaklarda uyuşma, denge bozukluğu gibi rahatsızlıklar eşlik ediyorsa, boyun MR’ı çektirilerek, tedaviye başlanmalıdır.

Gündelik kazalar, ani hareketler, hareketsizlik, uzun süreler masa başında çalışma gibi nedenlerden kaynaklanan boyun ağrıları; vücudun uyarı sisteminin doğru çalıştığı anlamına gelir. Kişi bu uyarıları dikkate almalı, kendisindeki duruş ve hareket bozukluklarını tespit ederek bunları düzeltme yoluna gitmelidir.

Doğru oturma pozisyonu, ayak tabanlarının yere tam olarak değmesi ve omuriliğin dik durması şeklindedir. Sırtı dikleştirmek için koltukla arasına konulacak yastığın faydası olacaktır. Ayrıca ayakta dururken ve yürürken de sırtın dik olmasına özen göstermek gerekir. Masa başında uzun süre oturmamak ve boynu sürekli aynı pozisyonda tutmamak; yarım saatte bir hafif boyun egzersizleri yapmak, omurlara yüklenen baskıyı hafifletir.

Masa başından kalkmadan yapılabilecek ufak germe ve sıkma egzersizleri sayesinde, boyunda hareketsizlikten kaynaklanan ağrılarda azalma görülür. Aynı şekilde kol ve omuzların da uzun süre sabit tutulmaması, çevirme ve germe hareketleri yapılmasıyla sırt bölgesindeki baskı da hafifletilebilir.

Samsundoktor.com'da yer alan tüm bilgiler, sağlıkla alakalı tüm alt konularda merak eden ve araştıran kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmıştır. İnternet sitemizde yer alan metin, fotoğraf, video ve görsel tasarımlar sadece ziyaretçileri bilgilendirme amaçlıdır. İnternet sitemizde yer alan tüm bilgiler, hiç bir zaman bir hekim tedavisi ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaklardan yola çıkarak herhangi bir tedaviye başlanılması ya da tedavi sürecinin değiştirilmesi bir doktor kontrolü olmadan tavsiye edilmez. İnternet sitemizde yer alan içeriğimiz kişisel teşhis ya da tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. İnternet sitesinde yer alan içerik kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulundurmaz, bilgilendirme amaçlıdır. İzinsiz ya da kaynak gösterilmeden kullanılması hukuka aykırıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuzla görüşünüz.

Popüler Doktorlar

0 5 üzerinden

Kadir BOZ

Acil Servis
0 5 üzerinden

Hüseyin ŞİNAFOROĞLU

0 5 üzerinden

Ali GÜLÜNAY

Bu içerikler de ilginizi çekebilir: