Menisküs Nedir? Neden Olur?

Menisküs Nedir?

Menisküs diz ekleminde bulunan kıkırdak olarak adlandırılır. Her iki dizde de iki tane bulunmaktadır. Dizde bulunan kıkırdakların zedelenmesi, yırtılması ve ezilmesi ile menisküs lezyonları oluşmaktadır.

Menisküs Neden Olur?

Menisküs rahatsızlığı diz eklemlerinde zorlanmaya neden olacak kuvvetler sebep olmaktadır. Dizini zorlayan herkeste görülebilecek bir rahatsızlık olmak ile beraber genellikle sporcularda görülmektedir. Kıkırdağın yırtılma anında kişi ağrı duyar ve yırtıldığını hissedecektir. 40 yaş ve üzerindeki kişilerde ise diz eklemine darbelerin gelmesi ya da dejenerasyon nedeniyle de zedelenmeler oluşabilir.

Menisküs Belirtileri Nelerdir?

Menisküs belirtileri arasında oturup kalkarken dizlerde ağrı oluşur, merdiven inip, çıkarken dizin üzerine ağırlık tam olarak verilemez, yürürken dizde kilitlenme oluşur, dizlere ihtiyaç duyulan hareketleri yaparken zorlanma, dizi bükememe yer almaktadır. Menisküsün iç kısmında kanlanma az olduğu için yaralanmanın iyileşmesi zor olacaktır. Rahatsızlık dış kısımda ise kanlanma daha iyi olduğundan kolay iyileşecektir. Dizde oluşan menisküste ağrı ve şişlik olacağından bu durumların geçmesi içi soğuk uygulama ve bacağın altına yastık konularak kaldırılması, hareketleri kısıtlama ve ağrı kesici kullanmak yararlı olacaktır. Diz yapısı bozulmamış ise bandaj ya da dizlik kullanılması önerilecektir.

Fizik tedavi uygulanarak ileri safhalardaki hasarı önlenecektir. Belirli egzersizler yapılarak hastalık tedavi edilebilir. Hastanın kemik yapısı, bağ dokusu sağlam ise ve kan dolaşımı iyi ise ameliyat olmasına gerek kalmayacaktır. Yırtığın yeri, şekli, kas incinmeler ameliyat olmayı etkileyen faktörlerdendir. Fizik tedavilere rağmen iyileşmiyor ve ağrı devam ediyor ise hastanın ameliyat olması gerekebilir.

Samsundoktor.com'da yer alan tüm bilgiler, sağlıkla alakalı tüm alt konularda merak eden ve araştıran kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmıştır. İnternet sitemizde yer alan metin, fotoğraf, video ve görsel tasarımlar sadece ziyaretçileri bilgilendirme amaçlıdır. İnternet sitemizde yer alan tüm bilgiler, hiç bir zaman bir hekim tedavisi ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaklardan yola çıkarak herhangi bir tedaviye başlanılması ya da tedavi sürecinin değiştirilmesi bir doktor kontrolü olmadan tavsiye edilmez. İnternet sitemizde yer alan içeriğimiz kişisel teşhis ya da tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. İnternet sitesinde yer alan içerik kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulundurmaz, bilgilendirme amaçlıdır. İzinsiz ya da kaynak gösterilmeden kullanılması hukuka aykırıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuzla görüşünüz.

Popüler Doktorlar

0 5 üzerinden

Hale Unutmaz

Psikoloji
0 5 üzerinden

Enise Öziç

0 5 üzerinden

Zeynep Dolu

Bu içerikler de ilginizi çekebilir: