Sağlık Açısından Trigliseritin Önemi!

Trigliserit adında anlaşılacağı gibi üç adet yağ asidinin birleşmesi ile oluşan doğal bir yağdır. Trigliseritler doğal olarak hayvansal yağlarda bulunabileceği gibi bitkisel yağların içerisinde de yoğun olarak bulunabilmektedir. Ama insan sağlığını tehdit eden türleri genellikle hayvansal yağlardan meydana gelmektedir.

Aralarında bulunan en büyük fark ise hayvansal olan trigliseritlerin oda sıcaklığında katı halde bulunmasıdır. Bazı bitkisel trigliserit türlerinin de katı halde bulunduğu tespit edilmiştir. Büyük bir kısmı da yaygın olarak mutfaklarda tüketilmektedir. Bu türlerin genel ismi de margarin olarak ifade edilir.

Trigliseritin Görevleri Nelerdir?

İyi bir enerji deposu olmasıdır. Özellikle bir gramının yaklaşık olarak on kalori verdiği tespit edilmiştir. Bu oranı ile bir gram karbonhidrata göre yaklaşık iki kat daha fazla enerji verir. Zaman içerisinde fazla depolanmasına paralel olarak dış kısmında depolanırlar. Darbelerden ve çeşitli etkilerden korunurlar.

Aynı şekilde vitaminlerin doğrudan yağda erimesine olumlu etkiler sağlarlar. Bu şekilde yağda eriyen vitaminlerin eksikliklerinden doğan hastalıkların oluşumundan dolayı doğacak sorunların engellenmesini sağlarlar.

Trigliseritin yoğun bir şekilde tüketilmesi kalp ve damar hastalıkların yaygınlaşmasına sebep olmaktadır. Aynı şekilde bu yağ asitlerinin alınmasının belirli bir düzen içerisinde tutulması da oldukça faydalı olacaktır. Bu sebepten dolayı sadece hayvansal gıdalar içeren besin maddeleri ile beslenilmemesinin büyük bir önemi bulunmaktadır. Bazı etkilerde doğrudan bu faktörleri olumsuz etkilemektedir.

Örneğin; böbrek kaynaklı rahatsızlıklar ve çeşitli iltihaplı hastalıkların bu etkinin en fazla görüldüğü rahatsızlıklar olarak karşımıza çıktığı bilinmektedir. Aynı şekilde pek karşılaşılmasa bile kadınlarda gebelik önleyici hastalıkların trigliserit oranını artırdığı tespit edilmiştir.

Aşırı miktarda tüketilmesinde ise bazı zararları olduğu tespit edilmiştir. Bu zararlar ise öncelikle damar ve kalp sağlığı ile alakalıdır. Damar sertliği, felç riski ve beyin de oluşacak damar tıkanıklığı, kalp krizi riski ve tansiyon dengesizlikleri bu ihtimallerden bazılarıdır.

Samsundoktor.com'da yer alan tüm bilgiler, sağlıkla alakalı tüm alt konularda merak eden ve araştıran kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmıştır. İnternet sitemizde yer alan metin, fotoğraf, video ve görsel tasarımlar sadece ziyaretçileri bilgilendirme amaçlıdır. İnternet sitemizde yer alan tüm bilgiler, hiç bir zaman bir hekim tedavisi ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaklardan yola çıkarak herhangi bir tedaviye başlanılması ya da tedavi sürecinin değiştirilmesi bir doktor kontrolü olmadan tavsiye edilmez. İnternet sitemizde yer alan içeriğimiz kişisel teşhis ya da tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. İnternet sitesinde yer alan içerik kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulundurmaz, bilgilendirme amaçlıdır. İzinsiz ya da kaynak gösterilmeden kullanılması hukuka aykırıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuzla görüşünüz.

Popüler Doktorlar

0 5 üzerinden

Kadir BOZ

Acil Servis
0 5 üzerinden

Hüseyin ŞİNAFOROĞLU

0 5 üzerinden

Ali GÜLÜNAY

Bu içerikler de ilginizi çekebilir: